Müptezel Gastronomi – K.Miraç Ağca

DERDALAN

Urartu Kırmızı: Orospu, uykusuz ve kelimesiz gecelere vakarlı bir damardır Urartu. Türkiye şaraplarında orta karar (ne pahalı ne ucuz) olarak adlandırabileceğimiz Sevilen şirketinin çıkardığı Urartu, Kürdistan ve Orta Anadolu üzümlerinin karışımıyla, niyeyse Tokat’ta üretilmiştir. Urartu’yla Tokat’ın ne alakası vardır? Hitit olsa neysedir. 70lik ve 1000lik olmak üzere çevir-aç kapakla satılan bu şarap beyaz leblebiyle müthiş uyum içindedir.

Güncel Fiyat: Kipa’da 14.90 (1000ml)
İçerken Dinlenecekler: Yalnızken kafanıza göre, manitayla modern Kürt müziği (örn: Tara Jaff)

Biricik Kırmızı: Ege’nin denize kıyısı olmayan ama ismi niyeyse Denizli olan kentinden çıkan Biricik’in hakkında bir sürü şehir efsanesi dolanmaktadır. Bunlardan biri de şöyledir: Biricik’in kurucusu ölürken oğluna “Ne olursa olsun Biricik’e devam et” demiştir. Normalde şarap işinde olmayan varis bu vasiyeti yerine getirmek için neredeyse maliyetine bu şarabı piyasada tutmaktadır. Yani etiketi değiştirip mantar taksan 100 liraya okutabilirsin diyorlar. Ben inanmıyorum. Ama köpeköldüren taifesinin en civcivlilerinden sayılabilir yine de. Eski kaşarla ve sahil kenarında müthiş gidiyor. Aynı zamanda 70, 1000 ve 1500 ML olarak satılması da cilaya gerek bıraktırmadan kafayı kırıyor.

Güncel Fiyat: 10-13 TL
İçerken Dinlenecekler: Yalnızken kafanıza göre, manitayla Türkçe sözlü hafif müzik.

Vincent Sek Kırmızı: Meyve şaraplarıyla bildiğimiz, raflarda görünce “Bu ne amına koyim böğürtlenli şarap mı olur oralet gibi” diye anlam veremediğimiz şirket Vincent’in sek kırmızısı, biraz aromatik tadı ve ucuzluğuyla, hafif rüzgarlı balkon akşamlarına renk katar. Bu şarap kederliyken değil de biraz daha temiz kafadayken içilmelidir. İzmir menşelidir. Kışın sıcak şarap yapımına uygundur. Çevir açtır. Kapak açıldıktan sonra 2 gün bekletilip tekrar içildiğinde biraz mayalı tat verse de yoklukta gider. Alkol sevmeyen çıtkırıldım manitalar için antrenman içkisidir. Manitanın cinsiyeti erkekse ve alkol sevmiyorsa en yakın cami avlusuna bırakmanız Şavşat Düello tarafından tavsiye edilir.

Güncel Fiyat: 10-13 TL
İçerken Dinlenecekler: Yalnızken kafanıza göre, manitayla biraz oynak ama kederi de boş vermeyen müzikler. (Örn: Mercan Dede, 800)

Dimitrakapulo: İsmi, şişesi ve etiketiyle tam bir köpeköldürendir. Şarköy / Mürefte’den çıktığı için alemde “Cingan şarabı” olarak adlandırılan sınıf içinde yer alır. İçinde bulunan üzüm, şarap piyasasının pici Cinsault’tur. O yüzden içtikten sonra ağzınızda teneke yalamış hissi verebilir. Tadı ekşi olduğundan katık olarak kuru ekmek tüketmeniz midenizi amorti edecektir. Tadı sebebiyle manitayla içilmesi tavsiye edilmez. Zira manita sizin için içinden “Bu, bunu içiyorsa yoklukta kolonya içip betona kerkiniyordur.” diyebilir. Ama yine de siz bilirsinizdir.

Güncel Fiyat: 8-10 TL
İçerken Dinlenecekler: Yalnızken kafanıza göre, manitayla da kafanıza göre. Belli ki sizin derdiniz müzik değil amına koyim.

Güzel Marmara: Köpeköldürenlerin padişahı, şarapların karanlık kuytu köşelerde ayakta bira içen gizemli abisidir. 90ların sonuyla 2000binlerin başlarında ilk şarap deneyimi yaşamış olan çocukların (genelde içilip sızılmış abi ortamlarında şişe dibinden zıkkımlanmak) çok iyi hatırlayacağı bu şarap, 2004’te 3milyon500binlira idi. Bu şarabın birçok özelliği vardır. Birincisi artisttir. Bilen bilir, Derviş Zaim’in efsane filmi Tabutta Rövaşata’da sürekli gözükür. Hatta soğuktan ölen Sarı’nın mezarına da Güzel Marmara zerk edilmiştir. İkinci özelliği de sirkeyle karıştırıldığında müthiş bir salata sosu olur. Eskisi kadar geniş değildir satışı o yüzden bulunduğunda 3-4 şişe zulalamak sünnettir.

Güncel Fiyat: 10-13 TL
İçerken Dinlenecekler: Yok. Tabutta Rövaşata izlenmelidir.

Artin Dolgorukiyan

Yazının yer aldığı Şavşat Düello için.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s